Co potřebujete vědět o klimatizacích

Aby se v tom množství klimatizací čert vyznal! I když, čert možná nemusí. Ale vy byste měli. A my vám s tím rádi pomůžeme. Prozradíme vám, co všechno byste měli o klimatizacích vědět.

Není klimatizace, jako klimatizace

V učebnicích dějepisu kapitola o historii klimatizací sice chybí, ale nebojte se, my vám ji alespoň ve zkratce doplníme. Stejně jako další potřebné znalosti, které budou užitečné při vašem rozhodování, jakou klimatizaci si pořídit.

Historie klimatizací

Všechno začalo v roce 1902, kdy se pán jménem Willis Carrier rozhodl skoncovat s úmorným teplem a uvedl do provozu vůbec první chladící zařízení. Fungovalo na principu pohánění vzduchu kolem stočených trubek se studenou vodou. Tehdy vznikla firma Carrier corporation, která následně navázala styky s obchodním domem v Dietroitu, s Kongresem Spojených států amerických, a dokonce i s Bílým domem. V roce 1928 se konečně štěstí usmálo i na domy „běžných občanů“. Není proto divu, že firma Carrier corporation je dodnes největším výrobcem klimatizací na světě.

Časy se ale mění, a tak už je klimatizace standardem nejen v Bílém domě, ale i v běžných domácnostech. A protože ceny klimatizací padají spolu s tím, jak stoupají venkovní teploty, stále více lidí si je začíná pořizovat domů. A není divu. Však kdo by se chtěl v létě péct v paneláku při teplotě 30° C? No, vy určitě ne, že? Ale víte, co je na tom nejlepší? Klimatizaci nevyužijete jen v létě!

K čemu všemu je klimatizace dobrá?

V nějaké chytré příručce byste se nejspíš dočetli, že „klimatizace je zařízení sloužící k úpravě a filtraci vzduchu v místnosti“. To sice ano, ale nejen to.

Klimatizace je tu od toho, aby vám pomohla doma udržet příjemné prostředí po celý rok. V létě ochladí, v zimě ohřeje a ráda vám pomůže také s přebytečnou vlhkostí vzduchu, nebo s dusnem. Navíc je to i neohrožený bojovník proti vzdušným nečistotám.

Ale jak vlastně funguje? Systém chlazení klimatizace funguje na principu ledničky. Z jednoho prostoru teplo odebírá a do dalšího ho odevzdává.

Z čeho se skládá?

Teď přijde pár detailů pro technické nadšence. Klimatizace má svou venkovní část, která obsahuje venkovní výměník, kompresor a elektrické silové části. Vnitřní jednotka pak obsahuje vnitřní výměník, ventilátor a ovládací elektroniku.

Všechny jednotky jsou navzájem propojené měděným potrubím pro chladící médium a elektrickým vodičem.

Některé klimatizace se ale trochu vymykají standardu. Klimatizace vybavené tepelným čerpadlem mohou pracovat i reverzibilně, nebo nízkopotencionálně, to znamená že teplo z vnějšího prostředí přečerpávají do vnitřního a tím oteplují místnost.

Klimatizace a klimatizace

A aby toho nebylo málo, existuje navíc několik druhů klimatizací. Dělíme je podle systému a podle umístění. Umístění závisí především na vašich prostorových, dispozičních, nebo estetických požadavcích.

Podle systému pak rozlišujeme klimatizace tři. Splitové klimatizace, multisplit klimatizace a tzv. VRV/VRF. Klimatizace split je nejoblíbenější a nejpoužívanější. Její vnější kondenzační jednotka s chladičem a vnitřní jednotka s chladičem, ventilátorem a filtrem vzduchu z ní dělá ideálního pomocníka do vašeho bytu, nebo kanceláře.

Je jí možné umístit nad dveře, nebo pod parapet, nebo kamkoliv jinam, kde bude potřeba. Navíc vás nebude rušit z domácího rozjímání, ani při práci. Její chod je velmi tichý. Zajistí ale ideální proudění vzduchu v místnosti a stálou teplotu.

Pokud vám ale jedna jednotka nestačí, nevadí. S udržováním více místností najednou vám pomůže VRV / VRF systém, nebo multisplit klimatizace. Ta umožňuje na jednu venkovní jednotku napojit několik vnitřních. Chcete klimatizovat celou budovu? Klimatizace multisplit je ideální volbou. Kontroluje najednou teplotu ve více místnostech, ale zároveň umožňuje samostatné ovládání jednotek v jednotlivých místnostech.

Kolik za to

Klimatizace a její cena? To je různé. Ale abyste nad tím nemuseli moc přemýšlet, nechte naši kalkulačku, ať to spočítá za vás. Cena multisplit klimatizace i split klimatizace vám bude jasná už za pár kliknutí!

Ozvěte se nám

Chcete mít doma příjemně? Ozvěte se nám! Rádi vám zpracujeme nabídku na míru, jejíž součástí je i obhlídka na místě. Nezávazně a zdarma. Pošlete zprávu nebo nám zavolejte na +420 722 020 777.


Ochrana osobních údajů

Děkujeme za důvěru! Ozveme se během několika hodin

Zatím se pokuste to vedro vydržet. Nebojte, dnes už naposledy.