Klimatizace v rodinném domě rychle vychladí i prosklený obývák o 100 m2 a na přelomu sezón se s ní dá efektivně přitápět

Pro rodinný dům ve Velkých Bílovicích jsme dodali komplexní řešení: klimatizaci a rekuperaci. Stropní klimatizační jednotky Daikin udržují příjemnou teplotu v celém domě, včetně prostorné obývací části s velkými okny. Rodina majitele si pochvaluje výkon jednotek a jejich tichý provoz a potvrzuje, že život bez klimatizace si už nedokáží představit.

Rodinný dům ve Velkých Bílovicích na první pohled zaujme světlým a vzdušným interiérem. Velká okna prosvěcují sluneční paprsky, které v zimě prostor příjemně ohřívají. Jakmile se ale venkovní teploty vyšplhají nad cca 20 °C, promění se světlý interiér ve sluneční výheň.

S tím, že prosklené prostory se budou za teplého počasí hodně ohřívat, majitel domu počítal už během plánování rozpočtu stavby. Navíc měl dobré zkušenosti s klimatizací v domácnosti z bytu, kde s rodinou bydlel předtím – tam jsme se s panem Jakubem potkali poprvé. Jakub byl se službami ENCOFA spokojen, proto nás oslovil s poptávkou na klimatizaci do nového domu.

„S firmou ENCOFA jsem měl výborné zkušenosti, ale pro srovnání jsem se s poptávkou klimatizace do domu obrátil i na jiné firmy. Nabídka od ENCOFA v konkurencí obstála, obsahovala kvalitní řešení, navíc v kombinaci s rekuperací, kterou jsme také chtěli. A vzhledem k rozsahu zakázky jsem dostal i slevu,“

pochvaluje si majitel domu Jakub. 

Instalace klimatizace během stavby domu

Z harmonogramu stavby domu ve Velkých Bílovicích vyplývalo, že se noví obyvatelé budou do domu stěhovat během léta. Aby se rodině v domě žilo od začátku příjemně, chtěl Jakub řešit klimatizaci předem, už během stavby. To je ideální postup – instalace klimatizačních jednotek už v hotové stavbě nebo dokonce v zabydleném domě je vždy pracnější a nákladnější než když klimatizaci instalujete spolu s tím, jak probíhá stavba.

Kdy řešit klimatizaci v domě během stavby?

Jakmile máte postavené příčky. Podle těch si umíme udělat základní představu o jednotlivých místnostech, prostory zaměřit, a spočítat potřebný výkon klimatizačních jednotek. Ptáme se také na vaši představu o tom, jak bude v místnosti uspořádán nábytek – to kvůli umístění jednotek v místnosti. 

V případě rodinného domu ve Velkých Bílovicích nám majitel domu nám dal k dispozici projekt, podle kterého jsme si udělali základní představu o tom, co prostory potřebují. Následovala obhlídka na místě, poté jsme vypracovali nabídku na míru. Kromě klimatizace jsme zákazníkovi navrhli i systém rekuperace. Nabídku jsme si s Jakubem schválili a pak už jsme jen čekali, až stavební práce pokročí natolik, že budeme moci jednotky nainstalovat. 

„Instalace klimatizace už během stavby je ideální, je ale pravda, že nejčastěji instalujeme klimatizační jednotky hlavně zabydlených domácnostech. V českém podnebí stále hodně lidí nepovažují klimatizaci za nutnost, takže s ní při plánování rozpočtu nepočítají. Řeší ji často až poté, co prožijí první léto v novém domově a zjistí, že je tam nepříjemné horko. To je samozřejmě taky možné, ale je to ve výsledku dražší,“

konstatuje Jan Šafran, náš obchodní zástupce, se kterým se nejčastěji potkáte na naší pobočce na Rohlence u Brna.

NÁŠ TIP:

Pro všechny, kdo staví dům či rekonstruují byt a nejsou si jistí, zda jim bude zbývat rozpočet na pořízení klimatizace: řešením jsou takzvané instalační boxy. V rámci rozpočtu celé stavby nebo rekonstrukce jde o velice nízkou položku. Instalační boxy nachystáme už během hrubé stavby, ale mohou zůstat prázdné, pokud vám nezbydou finance na pořízení klimatizačních jednotek. Výhodou instalačních boxů je, že vám ze zdi netrčí trubky nebo kabely, box je schovaný pod omítkou. Ta se ale snadno oťukne, takže až si později dokoupíte klimatizační jednotky, je jejich instalace je v takovém případě výrazně jednodušší a rychlejší. Není třeba nic sekat do zdí a posléze zapravovat.

Václav Pejřil, majitel a jednatel ENCOFA

→ Mohlo by vás zajímat: Instalace klimatizace v již zabydleném domě zvládneme samozřejmě také a trvá to jen pár dní. Přečtěte si, jak jsme instalovali klimatizaci v rodinném domě v Tvarožné (okres Brno-venkov).

Moderní stropní jednotky, které zapadnou do designu interiéru

Vkusný moderní interiér, designový nábytek a čisté linie jsou pro Jakubovo bydlení typické — při výběru klimatizace proto hrál roli i vzhled klimatizačních jednotek. Společně jsme vybrali stropní kazetovou klimatizaci Daikin, která do designu domu hezky zapadla. Doslova – kazety s jednotkami jsou zasazené do stropu. 

Klimatizace, která zapadne do vašeho interiéru. Respektive do stropu. 

Daikin je prémiová značka klimatizací, která má na rozdíl od levných klimatizačních jednotek řadu designových i funkčních výhod:

  • Jednotky jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Nikoliv z levného plastu, který časem zežloutne.
  • Jednotky jsou vysoce výkonné, dokáží prostor rychle vychladit i během největších letních veder.
  • I přes svůj vysoký výkon je klimatizace Daikin velmi tichá.
  • Značka Daikin používá nejmodernější ekologické chladivo.
  • Klimatizace od Daikinu má nízkou spotřebu elektřiny (energetická třída 3A+).
  • Na klimatizace značky Daikin poskytujeme záruku 5 let (pod podmínkou, že provedete pravidelný servis jednou za rok).
  • Daikin garantuje, že náhradní díly pro jednotky budou dostupné minimálně 15 let. To je velký rozdíl oproti levnějším jednotkám, u kterých bývají náhradní díly nedostupné už i po dvou letech.
  • Pro ty, kdo řeší i původ výrobků, které si kupují – výroba Daikin probíhá mimo jiné v Česku (konkrétně v Plzni a v Brně).

Tichá a výkonná klimatizace, kterou ovládáte i na dálku přes aplikaci

Kvalitu zvoleného řešení od značky Daikin Jakub z Velkých Bílovic jenom potvrzuje: „Klimatizace je opravdu tichá! Nejhlučnějších je cca 30 vteřin od zapnutí a i tenhle zvuk je  pohodě snesitelný – přirovnal bych to třeba k tomu, když namražuje lednička. Po první půl minutě se hlučnost ještě sníží, je to jen takový lehký šum na pozadí, který už vůbec nevnímáme. Už se nám stalo, že jsme si pochvalovali, že dneska není takové vedro, a až pak jsme si všimli, že máme zapnutou klimatizaci.“

Do rodinného domu ve Velkých Bílovicích jsme dodali klimatizaci a rekuperaci. Kombinaci s rekuperací si náš zákazník Jakub pochvaluje, stejně jako spojení s podlahovým topením. Podlahové topení má totiž poměrně dlouhou akumulaci, trvá delší dobu, než se vytápěné prostory příjemně prohřejí. Během prvních pár dní na podzim, než se podlahové topení plně naakumuluje, je příjemné, když máte možnost si přitopit klimatizačními jednotkami.

„Klimatizací přitápíme i na jaře i na podzim, když je přes den teplo, ale rána a večery jsou chladné. Nepotřebujeme ještě zapínat topení v celém domě, ale je fajn mít možnost si přitopit, když potřebujeme. Navíc si můžu vše nastavit v aplikaci, kterou se klimatizace ovládá. Například když vím, že budu vstávat v sedm, nastavím klimu, aby začala přitápět v kuchyni a obývacím pokoji v 6,45. Když se jdu v sedm nasnídat, je už v hlavním prostoru příjemné teplo,“

popisuje Jakub jeden ze způsobů, jak klimatizaci používá.

Rychlost, s jakou klimatizační jednotky Daikin dosáhnou nastavené cílové teploty, je významnou přidanou hodnotou. Jak potvrzuje Jakub, v místnostech, kde jednotky běží, je příjemné klima už po cca 10 minutách od spuštění. Jedna výkonná stropní jednotka Daikin navíc zvládne vychladit i velkorysé obývací prostory s kuchyní – dohromady čítající 101 m2.

Nenápadná stropní kazeta zvládne za 10 minut vychladit i 100 m2.

Jak už Jakub zmínil, Daikin umožňuje ovládání jejich klimatizací přes praktickou aplikaci, kterou ovládáte jednotky na dálku. Pokud se například vracíte z letní dovolené a nechcete přijet do rozžhavené výhně, zapnete si klimatizaci z auta ještě před příjezdem. 

V appce si také nastavíte plán fungování pro jednotlivé dny — odkdy dokdy a v jakých místnostech má klimatizace chladit nebo naopak přitápět. Pro přehlednější orientaci v aplikaci si můžete klimatizační jednotky libovolně pojmenovat – např. podle místností, kde se nachází. 

Aplikace vám navíc hlásí i kvalitu vzduchu, úroveň vlhkosti a také se připomene s pravidelným ročním servisem.

Praktická mobilní aplikace umožňuje uživatelům ovládat klimatizaci na dálku v každém pokoji zvlášť.

Kvalita vzduchu v domě s klimatizací a spotřeba elektrické energie

Častou obavou je, že klimatizace s sebou nese nezdravý suchý vzduch, ofouknutá záda, a s tím spojenou častější nemocnost. Uživatelé se obávají také vysokého účtu za elektřinu. Jak to vidí uživatel Jakub?

„Do domu jsme se nastěhovali v srpnu 2023, takže jsme ještě stihli letní vedra. A chtěl bych říct, že u moderních klimatizací se suchého vzduchu a nějakého foukání za krk opravdu nemusíte bát. Jednotky Daikin jsou natolik výkonné, že prostory vychladí na požadovanou teplotu během prvních cca deseti minut a pak už teplotu jenom udržují a nefoukají tolik, jako na začátku chlazení. Pokud tedy klimatizaci zapnete předtím, než přijdete do místnosti, žádného ofouknutí se bát nemusíte. Suchý vzduch doma nepozorujeme vůbec – vlhkost se u nás stabilně drží na cca 45 % a když zapneme klimatizaci, sníží se maximálně o 2 %, což je neznatelný rozdíl,“

popisuje Jakub svou uživatelskou zkušenost.

Kromě toho si Jakub pochvaluje také to, že se v zimě nerosí okna – což je pro něj zásadní vzhledem k celkové ploše oken v domě. Letos v zimě teploty klesly až na –18 °C a na oknech nebyl ani náznak zarosení.

A zvýšila klimatizace výrazně spotřebu elektrické energie? „Daikin je kvalitní značka, která se vyznačuje mimo jiné nízkou spotřebou. Když porovnám klimatizaci a další spotřebiče v domácnosti, tak klimatizace patří spíš k těm méně náročným. Za příjemné klima doma ta investice podle mého názoru stojí,“, shrnuje své zkušenosti Jakub.

Klimatizace na míru a zaškolení do používání

Jakub byl nadmíru spokojen také s techniky ENCOFA, kteří měli na starost stavební práce a instalaci klimatizačních jednotek. „Všichni lidé z ENCOFA byli profíci a skvěle se s nimi jednalo. Instalace proběhla naprosto bez problémů, technici po sobě vše uklidili, navíc součástí jejich práce bylo i to, že nám dali cca hodinové zaškolení do používání, vše nám hezky a srozumitelně vysvětlili,“ chválí přístup zaměstnanců ENCOFA Jakub.

Během instalace došlo k drobné komplikaci. V jedné místnosti nebylo možné nainstalovat vybranou jednotku – oproti původní stavební dokumentaci se snížil strop a klimatizační jednotka, kterou jsme měli do této místnosti nachystanou, se nevešla do sádrokartonového podhledu. „Tenhle zádrhel ENCOFA rychle a efektivně vyřešila – okamžitě začali shánět vhodnou jednotku a během týdne byl problém vyřešen,“ uvádí spokojený majitel domu.

Zkušenost s klimatizací od ENCOFA

„Úplně upřímně si život bez klimatizace už nedokážu představit. Jsem opravdu rád, že jsme si vybrali kvalitní klimatizační jednotky od Daikinu a že nám je instalovali profesionálové z Encofy. Dělají věci poctivě a s velkým důrazem na potřeby zákazníka.“

Jakub, majitel rodinného domu o rozloze 224 m2, který komplet vychladí klimatizace Daikin

Ozvěte se nám

Chcete mít doma příjemně? Ozvěte se nám! Rádi vám zpracujeme nabídku na míru, jejíž součástí je i obhlídka na místě. Nezávazně a zdarma. Pošlete zprávu nebo nám zavolejte na +420 722 020 777.


Ochrana osobních údajů

Děkujeme za důvěru! Ozveme se během několika hodin

Zatím se pokuste to vedro vydržet. Nebojte, dnes už naposledy.