Prosklená jižní strana domu v létě ohřívala obytné prostory až na 29 stupňů. S klimatizací se rodině žije lépe

Příjemnější klima a komfortnější bydlení. Podle majitele domu v Tvarožné (okres Brno–venkov) se jeho rodině investice do klimatizace vyplatila, instalace proběhla během pár dní a život rodiny nijak neomezila. Přečtěte si, jak Martin K. hodnotí svou zkušenost se službami ENCOFA.

Rodina z Tvarožné se do patrového domku nastěhovala v roce 2009. Klimatizace v domě nebyla. Rodina brzy zjistila, že v létě se jižní prosklená strana domu (kde se nacházejí hlavní obytné prostory – kuchyň a obývací pokoj) ohřívá na nekomfortní teplotu. Podle slov majitele domu, pana Martina, se v obytných prostorách teplota dokázala vyšplhat klidně až na 29 °C.

„Dům máme v nízkoenergetickém standardu, takže je hodně zaizolovaný, a to situaci s vedrem nepomáhalo. Teplo se tu akumulovalo a když přišly tropické noci, nedalo se tady pořádně vyvětrat už ani přes noc,“

popisuje Martin vedro, které v domě panovalo.

Obec Tvarožná se nachází na jižní Moravě, kde je v létě klima srovnatelné se Středomořím. Rodina pana Martina se proto rozhodla investovat do své tepelné pohody a před létem roku 2023 si pořídili klimatizaci.

Spolehlivý dodavatel a dobré reference

Firma pana Martina zajišťuje elektroinstalace a s majitelem ENCOFA se znali z pracovních zakázek. Martin věděl, jak majitel Václav Pejřil přistupuje k zákazníkům, že pro ně vždy hledá to nejlepší řešení a je na něj spoleh. Proto pro něj byla ENCOFA jasná volba ve chvíli, kdy se rozhodl pořídit si domů klimatizaci.

„Firmě ENCOFA jsem naprosto důvěřoval, věděl jsem, že nás nenechají ve štychu, kdyby se objevil nějaký problém. Líbilo se mi, že postupovali systematicky, zakládají si na poradenství. Byli se u nás nejprve podívat a na základě toho přišli s návrhem řešení. Nabídku jsme si odsouhlasili a pak se ještě před realizací přijel na místo podívat i vedoucí výroby s rozpočtářem. Na téhle návštěvě podotkli, že se jim jednotka, kterou původně navrhli pro kuchyň, zdá slabá, takže nám nakonec doporučili výkonnější. Tenhle přístup se mi líbil, bylo vidět, že se mi nesnaží prostě jenom něco prodat, ale záleží jim na výsledku,“

pochvaluje si majitel domu jednání se zaměstnanci ENCOFA.

Výběr klimatizačních jednotek a návrh řešení

Rodina z Tvarožné byla rozhodnutá přistoupit k chlazení komplexně a pořídit si jednotky do všech obytných místností. Vybrali jsme pro ně model Daikin Stylish, ve kterém se finanční dostupnost potkává s jednoduchým designem s čistými liniemi. Kompaktní jednotky mají zaoblené rohy a štíhlé proporce. 

Proč Daikin Stylish?

Kromě čistého designu nabízí klimatizace, kterou jsme zvolili pro dům v Tvarožné, tyto výhody:

  • čtyři barevné varianty – v Tvarožné jsou jednotky bílé, aby ladily se zdmi, k dispozici jsou ale i ve stříbrné a černé barvě nebo v provedení černé dřevo,
  • jednotky chytře distribuují chlad do místnosti (nebo teplo v případě, že klimatizací přitápíte), 
  • chytré senzory detekují osoby v místnosti a nasměrují foukání mimo ně,
  • tichý provoz,
  • široké možnosti ovládání – dálkovým ovladačem, přes aplikaci Daikin Residential Controller nebo hlasem přes Alexu či Google Home. 

CHCI SE PODÍVAT NA DAIKIN STYLISH

Klimatizační jednotka Daikin Stylish je v interiéru nenápadná.

V domě v Tvarožné jsme nainstalovali celkem 6 klimatizačních jednotek Daikin Stylish – každá obytná místnost má svoji jednotku. Do obytných pokojů (ložnice, dětské pokoje a pracovna), jsme umístili jednotky o výkonu 2,5 kW a 3,5 kW. Jednotka v kuchyni je silnější — s výkonem 5 kW.  

Jak vybrat dostatečně výkonnou klimatizaci?

Čím výkonnější jednotka, tím větší místnost zvládne vychladit. V našem článku Jak vybrat klimatizaci najdete návodnou tabulku, ve které uvádíme doporučený výkon klimatizační jednotky na podlahovu plochu místnosti.

Instalace klimatizace v zabydleném domě

Poměrně častou obavou ze strany zájemců o klimatizaci je, že pokud se jednotky instalují v zavedené domácnosti, znamená to stavební práce trvající několik týdnů a s tím spojený prach a nepořádek. Majitel domu v Tvarožné tyto obavy vyvrací:

„Přístup zaměstnanců ENCOFA byl profesionální – dělali všechno pro to, aby život v domě omezili co nejméně. Instalace probíhala na etapy – začalo se nahoře v patře, místnosti v přízemí se dělaly v druhé fázi. Bylo potřeba udělat ve zdech drážky z místnosti ven – zaměstnanci z ENCOFA vždy zakryli okolní nábytek, během sekání do zdi odsávali prach vysavačem, každý den po sobě uklidili. Za tři dny měli hotovo. Pak byly ještě potřeba asi 2 dny na zapravení – na to jsem měl jinou firmu. ENCOFA mi nabízela, že se o to postará, a věřím tomu, že by to udělali dobře, já jsem si ale zapravení chtěl zajistit po vlastní ose,“

vysvětluje Martin.

Ani příprava prostor před samotnou instalací život rodiny nijak neomezila. Jediné, co bylo potřeba udělat dopředu, bylo odsunutí pohovky z obývacího pokoje a vyklizení některých skříněk, aby je lidé z ENCOFA mohli snadno přesouvat.

→ Přečtěte si také: Jak probíhá instalace klimatizace už během stavby – rodina ve Velkých Bílovicích si od nás objednala řešení klimatizace i rekuperace.

Instalace klimatizace v domě po rekonstrukci

Z úst Martina Kubicy to zní, jako že jsme během instalace nenarazili na sebemenší problém a všechno probíhalo hladce. Jsme rádi, že to Martin takto vnímal – ostatně to bylo naším cílem. Nicméně za ENCOFA musíme dodat, že instalace v domku v Tvarožné pro nás byla výzvou. Jako koneckonců každá instalace v rekonstruovaném starším domě

„Každý, kdo si kdy prošel nějakou rekonstrukcí, vám to potvrdí: co přesně je pod omítkou zjistíte, až když do ní začnete vrtat. V domě v Tvarožné byly ve zdech staré kabely, nikdo přesně nevěděl, kudy vedou a museli jsme se jim vyhýbat. K tomu jsme dávali velký pozor, abychom nepoškodili nové podlahy a dveře,” popisuje majitel ENCOFA Václav Pejřil obezřetnost, s jakou jsme museli při instalaci postupovat. Jak je ale patrné ze slov majitele domu, on a jeho rodina byli s naší prací spokojení a nevnímali instalační práce nijak negativně.

Příjemná teplota i ve vedrech a ekonomické přitápění v přechodném období

A jak se proměnil život rodiny poté, co mají doma tepelnou pohodu? Majitel Martin je naprosto spokojený.

„Jasně, že se bez klimatizace dá žít, zvládli jsme to víc jak deset let. Nicméně nyní se náš životní standard o hodně pozvedl. Líbí se mi, že jednotky Stylish mají čidla, která poznají osoby v místnosti. Jakmile někoho detekují, tak na to místo nefoukají,“

kvituje Martin chytrou vychytávku klimatizace Daikin.

K uživatelskému komfortu přispívá i ovládání přes aplikaci, ve které se dají nastavit časy, kdy mají klimatizační jednotky spínat, případně se dá chlazení zapnout na dálku – tak si můžete třeba připravit příjemné klima v domě před návratem z dovolené.

V mobilní aplikaci si uživatel nastaví vše potřebné. Kromě toho systém hodnotí kvalitu venkovního ovzduší a hlásí prach a jemné částice ve vzduchu.

Martinova rodina si oblíbila i další přínos klimatizačních jednotek – přitápění v přechodném období na začátku nebo naopak na konci topné sezóny. Spotřeba elektřiny v domácnosti v Tvarožné se s pořízením klimatizace pochopitelně lehce navýšila, na druhé straně však Martin říká, že rodina dost ušetřila na nákladech za topení.

„Až do prosince jsme přitápěli klimatizací a topení jsme měli vypnuté. Jak máme nízkoenergetický dům, úplně to stačilo. A na jaře můžeme topení vypnout výrazně dřív,“

říká Martin.

Rodina nevnímá nijak rušivě, když jsou jednotky zapnuté. Martin přirovnává zapnutou jednotku například k ševelení lednice. S dodatkem, že některé ledničky jsou podle něj i hlasitější. Akustickou pohodu v domě tedy klimatizace nijak nenarušila, jednotky Daikin Stylish jsou opravdu tiché.

Klimatizace Daikin Stylish díky inteligentním senzorům nefouká lidem za krk a téměř ji neslyšíte

Stavíte dům, ale nevíte, zda vám v rozpočtu zbyde i na klimatizaci?

Řešením pro vás jsou takzvané instalační boxy. V hrubé stavbě se vše připraví a na místa budoucích klimatizačních jednotek se umístí prázdné boxy. Do těch si pořídíte klimatizaci kdykoliv, klidně i za několik let, podle vaší finanční situace. Instalace je pak výrazně jednodušší, rychlejší a vyjde vás levněji –  není nutné sekat do zdí a ty následně zapravovat.

Ozvěte se nám

Chcete mít doma příjemně? Ozvěte se nám! Rádi vám zpracujeme nabídku na míru, jejíž součástí je i obhlídka na místě. Nezávazně a zdarma. Pošlete zprávu nebo nám zavolejte na +420 722 020 777.


Ochrana osobních údajů

Děkujeme za důvěru! Ozveme se během několika hodin

Zatím se pokuste to vedro vydržet. Nebojte, dnes už naposledy.