Česká televize je cool: dodali jsme 100 klimatizačních jednotek do brněnského studia

Brněnské studio České televize jsme vybavili stovkou klimatizačních jednotek, které celkem vychladí 5 000 m2. Staráme se také o jejich pravidelný servis. Klimatizaci jsme ve studiu instalovali během večerů a víkendů, abychom nenarušili provoz studia, které muselo být schopno vysílat bez jakýchkoliv omezení.

Brněnské studio České televize se před pár lety přestěhovalo z centra města do brněnské Líšně. V novém sídle již bylo instalováno technologické chlazení, které vyžadují pracoviště s vysoce výkonným IT vybavením (např. serverovna nebo střižny). Ve zbytku budovy však klimatizační jednotky nebyly. 

Výběrové řízení pro dodávku 100 klimatizačních jednotek a následný servis

Jako veřejnoprávní subjekt musela televize vypsat pro výběr dodavatele klimatizací výběrové řízení.

„Firmu ENCOFA jsme znali, řešili jsme s nimi dodatečné vybavení klimatizací už v původních prostorách v centru města. Ve výběrovém řízení předložili nejlepší nabídku: Kromě dodávky klimatizačních jednotek bylo podmínkou výběrového řízení také zajištění servisu po dobu 5 let od instalace,“

vysvětluje průběh zadávání zakázky Jiří Hrozek, technik hospodářské správy brněnského studia ČT.

Výběr klimatizačních jednotek pro Českou televizi

Budova České televize je specifická v tom, že jsou zde nejen kanceláře, ale také studia a další místnosti, ve kterých pod stropem vede spousta techniky, osvětlení a kabeláže.

„Nabídku pro brněnské studio jsme sestavili na míru z různých klimatizačních jednotek vhodných pro různé typy prostor Je to takový průřez nabídkou značky SAMSUNG. Jsou zde klasické klimatizační boxy, které si většina z nás vybaví, když se řekne klimatizace. Kromě nich jsme instalovali také stropní kazetové jednotky,“

popisuje Václav Pejřil, majitel a jednatel ENCOFA.

Na realizaci pro brněnské televizní studio je zajímavé to, že zatímco v některých místnostech jsou stropní jednotky zasazené do podhledů, v jiných prostorách podhledy nejsou a veškerá technika ve stropě je přiznaná. Mohlo by se zdát, že instalace bez podhledů je pro montáž složitější, protože nic nemůžete schovat pod podhled,. Václav Pejřil to vyvrací: „Nám je jedno, jestli na stropě je nebo není podhled. Naším cílem je, aby všechno vypadalo hezky a upraveně i když je to schované pod podhledem. Rozhodně se nespoléháme se na to, že něco schováme pod podhled, to bych chlapy hnal,“ usmívá se majitel firmy.

Stropní kazetová jednotka zasazená v podhledu vlevo. Vpravo tatáž jednotka v místnosti, kde podhled chybí.

Jednotky, které jsme dodali, zvládnou vychladit celkem 5 000 m2.

Kromě studia v Brně–Líšni užívá televize také prostory na ulici Kulkova v brněnských Židenicích. Jde převážně o skladové prostory a několik kanceláří. Do těchto prostor jsme dodali zhruba 10 jednotek.

Instalace 100 klimatizačních jednotek za plného provozu televizního studia

Brněnské studio muselo i během instalace klimatizačních jednotek stále vysílat. Instalační práce proto mohly probíhat jedině večer nebo o víkendech. Trvaly celkem měsíc a jak potvrzuje technik Jiří Hrozek, zaměstnanci ČT žádná omezení nepocítili.

„Všechny pracovníky ENCOFA můžu jedině pochválit, vystupovali profesionálně, byli maximálně efektivní a vždy po sobě perfektně uklidili. Když jsme přišli ráno do práce, nešlo poznat, že tu v noci probíhaly nějaké stavební práce,“

hodnotí technik průběh instalace. 

Zakladatel ENCOFA Václav Pejřil k tomu dodává: „Brněnská televize byla jeden z našich velkých projektů a největší výzvu představoval kromě samotného rozsahu zakázky také čas instalace. Tým se zkrátka musel hecnout a zaměstnancům jsem práci o víkendech nebo po večerech kompenzoval náhradním volnem.“ 

→ Přečtěte si také: Instalovat klimatizaci zvládneme i za běžného provozu domácnosti! V rodinném domku to zvládneme během pár dní tak, abychom obyvatelům domu zasahovali do života co možná nejméně. V patrovém domě v Tvarožné jsme během 3 dnů nainstalovali 6 klimatizačních jednotek.

Prostředí, ve kterém je cool pracovat

A jak jsou zaměstnanci televize s klimatizací spokojení? Jiří Hrozek potvrzuje, že na vedro už si nikdo nestěžuje. „Občas se objeví někdo, kdo má s klimatizací problém, ale to nijak nesouvisí s jednotkou jako takovou. Prostě se ve společných kancelářích lidi musí domluvit, jak moc chtějí chladit a foukat, a tenhle problém za ně ani ta nejmodernější klimatizace nevyřeší,“ usmívá se technik.

Chladicí jednotky na střeše brněnského studia České televize

Na otázku, zda by klimatizaci od ENCOFA doporučil dále, má technik jasnou odpověď: „Bez mrknutí oka!“ 

→ Kam dál? Prosklené plochy autosalonu lákají kolemjdoucí, ale uvnitř bylo v létě vedro k zalknutí. Přečtěte si, jak jsme vyřešili chlazení v autosalonu DACIA Opportunity.

Ozvěte se nám

Chcete mít doma příjemně? Ozvěte se nám! Rádi vám zpracujeme nabídku na míru, jejíž součástí je i obhlídka na místě. Nezávazně a zdarma. Pošlete zprávu nebo nám zavolejte na +420 722 020 777.


Ochrana osobních údajů

Děkujeme za důvěru! Ozveme se během několika hodin

Zatím se pokuste to vedro vydržet. Nebojte, dnes už naposledy.